0°C pochmurno z przejaśnieniami

ZMIANA CZASU... TO NASZE DOBRO, CZY PRZEKLEŃSTWO?!

News, ZMIANA CZASU NASZE DOBRO PRZEKLEŃSTWO - zdjęcie, fotografia

Skąd się to wzięło?

Zagadnienie konieczności zmiany czasu jako pierwszy próbował uzasadnić i wprowadzić Benjamin Franklin już w XVIII. wieku, jeden z Ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych, ale przede wszystkim uczony, odkrywca elektryczności. Dzięki zmianie czasu z zimowego (naturalnego) na letni miała powstawać znacząca oszczędność energii elektrycznej. Wtedy temat potraktowano z przymrużeniem oka, bowiem produkcja energii elektrycznej w tamtych czasach była w stanie rachitycznym. - Dopiero, gdy problem opisał na początku XX. wieku, pochodzący z Wielkiej Brytanii, William Willett, zaczęto podchodzić do tematu na poważnie. Tym bardziej, że pierwsze duże elektrownie powstały już w końcu poprzedniego stulecia, a spożycie energii elektrycznej rosło kaskadowo i każda jej oszczędność miała istotne znaczenie dla krajów rozwiniętych.

William Willett, korzystając z własnych środków finansowych, w 1907 roku opublikował broszurę The Waste of Daylight, w której zaproponował, aby w okresie letnim zegary były przestawiane o 80 minut, co jego zdaniem przyniosłoby oszczędności na oświetleniu rzędu 2,5 mln funtów w samej Anglii.

Czas letni i czas zimowy funkcjonuje DO DZIŚ nie tylko w Polsce. Jest to praktyka także 70 innych krajów świata. - W Europie nie przestawiają zegarków jedynie mieszkańcy Islandii, Białorusi i Rosji. Najmniej krajów zmienia czas w Azji. Są to tylko Izrael, Syria i Iran. Podobnie jak Rosja, tych zmian nie uznają m.in. Japonia, Chiny i Indie. W USA, Kanadzie i Meksyku zasada zmiany czasu na letni i zimowy jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż decyzje te zależą od władz regionów. W Afryce zegarki przestawia się w Maroku, Libii i Namibii. W Ameryce Południowej czas zimowy i letni obowiązuje w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju.

W Polsce kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie premiera „w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016”.

Dziś jednak zmiana czasu wywołuje dyskusję wśród naukowców.

Jest wątpliwe, czy rzeczywiście zmiana ta ma wpływ na oszczędność energii. – Świat się zmienia. Nawyki ludzi ewoluują w kierunku „zrównania dnia z nocą” – tyle samo ludzi i podmiotów gospodarczych prosperuje w ciągu dnia, co w nocy - a korzyści płynące ze zmiany czasu są o wiele mniejsze niż szkody wywołane zakłóceniem rytmu biologicznego ludzi, ale także konieczności ponoszenia kosztów z tytułu zmiany rozkładów jazdy, przestawiania systemów sterowania komputerowego wielkich organizmów gospodarczych, itp. itd.
Konkluzja może być jedna: Najwyższy czas, aby Rząd RP, Rząd „dobrej zmiany”, wycofał się ze zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie!!! – BO TO ZŁA ZMIANA!!!

Mam taką oto wizję: Pani Premier RP, Beata Szydło, korzystając z fachowego opracowania Ministra Energii , zmieniając swoją dotychczasową praktykę politycznej walki z wrogami Polski w UE na propozycje gospodarcze, korzystne dla wszystkich, zgłasza na kolejnym szczycie Rady Europy propozycję Polski w sprawie zniesienia w krajach członkowskich nieefektywnej zasady zmiany czasu „z zimowego na letni i odwrotnie”. - Zostaje to poczytane jako długo oczekiwany niepolityczny, jednak praktycznie korzystny, mający szansę poparcia przez premierów 27 krajów Unii, PROJEKT POLSKI, dający zyski całej Europie!!!

Kto wie, a nuż to pomoże nam znaleźć wspólny język z władcami Białorusi czy nawet Rosji, Indii i Chin – bo już znikną między nami pewne reóżnice... choćby „różnice czasowe”.

– JEŚLI NIE, TO AMERYKA BĘDZIE PIERWSZA…

PS. Polecam to zadanie, Panu Eurodeputowanemu Ryszardowi Czarneckiemu, jako jego wyborca . – Niech wreszcie, COŚ ZROBI!..., poza prorządowym/propisowskim gadaniem w mediach i na blogu WIO - czyli, poza dbaniem o własną pozycję polityczną - EURODEPUTOWANI!!! ZRÓBCIE COŚ WRESZCIE tak neutralnego politycznie, że spowoduje to POPRAWĘ WIZERUNKU POLSKI NA ARENIE EUROPEJSKIEJ.

ZMIANA CZASU... TO NASZE DOBRO, CZY PRZEKLEŃSTWO?! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się