50 lecie robotniczego Czerwca 1976

MWS
23/06/2026 06:25

W 50. rocznicę robotniczych protestów z Czerwca 1976 r. w Ursusie, Radomiu i Płocku, Mazowiecka Wspólnota Samorządowa zwraca się do rodaków o refleksyjne i godne upamiętnienie tamtych wydarzeń oraz uhonorowanie ich uczestników. Warto to czynić ponad współczesnymi podziałami, ponieważ wystąpienia spowodowane zarówno drastyczną podwyżką cen podstawowych artykułów żywnościowych jak towarzyszącą jej arogancją władzy, chociaż brutalnie stłumione przez szturmowe oddziały milicji, zapoczątkowały drogę Polski do demokracji i niepodległości.

Po robotniczym Czerwcu 1976 r. przyszedł Polski Sierpień 1980 r. a wraz z nim fenomen Solidarności skupiającej wszystkie grupy społeczne. Ich współdziałanie zrodziło się z pomocy, jakiej represjonowanym uczestnikom protestów z Radomia, Ursusa i Płocka w moralnym odruchu udzieliła rodząca się opozycja demokratyczna, w tym intelektualiści i studenci z Komitetu Obrony Robotników oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

Wydarzenia Czerwca 1976 r. stały się początkiem konsekwentnej walki Polaków o prawa społeczne i obywatelskie, której nie zdołały powstrzymać wymyślne nawet okrucieństwa aparatu przemocy ze słynnymi ścieżkami zdrowia, jak nazywano wtedy zwyczaj przepędzania zatrzymanych przez szpaler bijących milicjantów.

Odwołując się do tradycji Solidarności i zrodzonej w walce z komunizmem wspólnoty, pamiętamy, komu zawdzięczamy początek polskiej drogi do wolności, która wielokroć stałą się inspiracją i wzorem dla innych. W obecnej sytuacji, wobec zagrożenia ze Wschodu i losu, jaki dotyka Ukrainę - Polska szczególnie potrzebuje wspólnego działania, dla którego ważna okazuje się również refleksja nad przeszłością i zdarzeniami, w wyniku których możliwe stało się osiąganie celów, wcześniej uchodzących za nierealne.

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.