0°C pochmurno z przejaśnieniami

Zmarł przyjaciel i orędownik polskiej demokracji

Aktualności, Zmarł przyjaciel orędownik polskiej demokracji - zdjęcie, fotografia

Bez tego wsparcia nie było by rozgłośni polskojęzycznych na zachodzie, niezależnego ruchu wydawniczego, pomocy materialnej dla uwięzionych opozycjonistów i wielu innych przedsięwzięć, które przyczyniły się do upadku dyktatury PZPR nad Wisłą.

Podczas II wojny światowej George Bush był najmłodszym pilotem w lotnictwie marynarki wojennej . Zestrzelony przez Japończyków podczas walki został niemal cudem uratowany przez załogę amerykańskiego okrętu wojennego. W latach siedemdziesiątych kierował Centralną Agencją Wywiadowczą Stanów Zjednoczonych CIA. Był wiceprezydentem USA w administracji Ronalda Regana. W 1989 roku objął urząd 41 prezydenta Stanów Zjednoczonych, który sprawował przez jedną kadencję, do 1993 roku. W latach osiemdziesiątych wspierał działalność opozycji antykomunistycznej w Polsce. Był inicjatorem organizowania finansowej pomocy dla zdelegalizowanej „Solidarności” i innych organizacji walczących z reżimem totalitarnym w krajach bloku wschodniego. Pieniądze pochodziły z funduszy CIA, Narodowej Fundacji na rzecz Demokracji (the National Endowment for Democracy), i zachodnich związków zawodowych. Bez tego wsparcia nie było by rozgłośni polskojęzycznych na zachodzie, niezależnego ruchu wydawniczego, pomocy materialnej dla uwięzionych opozycjonistów i wielu innych przedsięwzięć, które przyczyniły się do upadku dyktatury PZPR nad Wisłą. Za jego prezydentury w Polsce doszło do pierwszych częściowo wolnych wyborów i zburzenia muru berlińskiego.

Na fotografii z 1987 r. wiceprezydent USA George Herbert Walker Bush przyjmuje w Waszyngtonie przewodniczącego Konfederacji Polski Niepodległej Leszka Moczulskiego kilka miesięcy po opuszczeniu komunistycznego więzienia.

Zmarł przyjaciel i orędownik polskiej demokracji komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się