-1°C lekkie zachmurzenie

Złamany szyfr tajemnicy Marszałka Piłsudskiego

Aktualności, Złamany szyfr tajemnicy Marszałka Piłsudskiego - zdjęcie, fotografia

150 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

150 lat temu na Litwie 5 grudnia przyszła na świat postać dla nas Polaków niezwykła. Napisano o niej setki książek, wierszy, panegiryków a jednocześnie mnóstwo kąśliwych elaboratów, artykułów i paszkwili. Większość rodaków po śmierci a niektórzy jeszcze za życia, uznała tego człowieka za herosa równego Chrobrym, Sobieskim czy Batorym. Stał się on wyidealizowanym ucieleśnieniem wszystkiego, co ważne, wzniosłe i bohaterskie. Z drugiej strony oskarżano go o łamanie prawa, zwalczanie demokracji i próbę zaprowadzenia dyktatury. Kim był ten człowiek, który do dziś rozpala dyskusje, budzi emocje i pomimo, że dawno spoczywa w Krypcie Srebrnych Dzwonów na Wawelu ciągle (jak Polska długa i szeroka) każe zza grobu czcić swoje zwycięstwa a nawet rocznice swych urodzin, śmierci czy dzień imienin?

Nieprawdopodobne? A jednak prawdziwe !

Nikt w Polsce nie wyrył w świadomości narodowej tak trwałego piętna jak właśnie on. Jakim musiał być „mocarzem” skoro bez szwanku dla swego imienia przetrwał niewyobrażalną hekatombę a później epokę fałszu i obłudy? Jakie nakazy historii dały mu prawo by trwać w polskich duszach, w polskim charakterze narodowym mimo upływu czasu?

Bo był zwycięskim wodzem? Bywali od niego więksi.

Genialnym analitykiem i strategiem? Znamy w naszej historii podobnych.

A może jak nikt inny potrafił bezbłędnie zdefiniować polskie błędy, potknięcia i słabości? To prawdopodobne, choć nie jeden za jego życia i również dzisiaj zdecydowanie temu zaprzeczy.

Więc dlaczego tak się stało? Jeden z cichych bohaterów naszej wolności, żołnierz Armii Krajowej, historyk, publicysta i działacz niepodległościowy śp. Andrzej Szomański (1930-1987) napisał dwa miesiące przed śmiercią słowa, które moim zdaniem łamią i demaskują tę zagadkę. Jeżeli ktoś woli -Tajemnicę Marszałka Piłsudskiego.

W Pismach Zbiorowych, snując refleksje nad Powstaniem Styczniowym, stawia Józef Piłsudski pytanie: Wielkości gdzie twoje imię ? U schyłku XX wieku wiemy, że Wielkość dla Polaków to właśnie Jego Imię !”

                                                                                                                      

Złamany szyfr tajemnicy Marszałka Piłsudskiego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się