1°C całkowite zachmurzenie

"Zielona stolica"

Aktualności, Zielona stolica - zdjęcie, fotografia

Warszawa — co jest fenomenalne — jest jedną z najbardziej różnorodnych europejskich stolic, a to pod względem biologicznym i przyrodniczym. W administracyjnych granicach tego polskiego miasta znajduje się dokładnie dwanaście rezerwatów przyrody; jest w nich, na przykład, Bagno Jacka — czyli rezerwat florystyczny, którego celem jest ochrona torfowisk i roślinności wodnej albo niewiarygodnie piękny Las Natolin, który chroni fragment skarpy warszawskiej i zbiorowiska leśne znajdujące się pod spodem. Woda wraz z obszarami zielonymi zajmują niemal połowę powierzchni miasta, bo aż 42 procent, co równa się dwudziestu dwóm tysiącom hektarów.

Prawy brzeg Wisły, który mieści się w Rezerwacie Wysp Zawadowskich, porośnięty jest gęstym lasem, który nazywa się łęgiem wierzbowo-topolowym. Jest on o tyle wyjątkowy, że dla ochrony jego terenu kreuje się obszary Natura 200. W Warszawie jest sześć takich obszarów, a tworzy się je dla najcenniejszych przyrodniczo terenów Unii Europejskiej.

Jeśli mowa o zwierzętach, obliczono, że w Warszawie żyje około czterech tysięcy gatunków, ale dodatkowe badania wykazały, że jest ich jednak o wiele więcej, od pięciu do siedmiu tysięcy. W niektórych dzielnicach występują na przykład traszki grzebieniaste, które zasiedlają przede wszystkim niezarybione zbiorniki wodne o gęstej roślinności. W wyżej wymienionym Bagnie Jacka można napotkać żółwia błotnego, który jest jedynym rodzajem żółwia, naturalnie istniejącym w Polsce. Żółw ten w naturalnym środowisku potrafi przeżyć nawet sto lat. Gnieżdżących się tutaj regularnie ptaków jest około stu gatunków, pomijając stworzenia, które przelotem "zwiedzają" Warszawę. Na samym Polu Mokotowskim odkryto skrzydlate zwierzę, które zazwyczaj nie żyje w miastach: dzierzbę gąsiorka, który po raz pierwszy został opisany w 1758 roku przez przyrodnika Karola Linneusza pod nazwą "Lanius collurio". W Porcie Czerniakowskim albo na Żoliborzu da się natomiast zaobserwować bobry, które nie dadzą się łatwo spłoszyć. Zwierzęta te często wędrują po mieście nocami; jednak zdarza się, że nie tylko one są widoczne. Odwiedzają nas także łosie.

 

"Zielona stolica" komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się