13°C lekkie zachmurzenie

Wojna Polska. 78 lat temu jako pierwsi stawiliśmy zbrojny opór złu

News, Wojna Polska pierwsi stawiliśmy zbrojny opór - zdjęcie, fotografia

"Batalion strzelców ze sztandarem,wrześniowym rankiem szedł na front.Ulice były jeszcze szarei puste, błyszczał okien rząd,tramwaje wyjeżdżały z przecznic,stawały wobec ruchu wojska,batalion maszerował śpiesznie"bo to już była Wojna Polska.”
Władysław Broniewski
Atakiem pancernika „Schleswig-Holstein” na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte oraz bombardowaniem Wielunia rozpoczęła się agresja Niemiec na Polskę i II wojna światowa. Pod Krojantami miała miejsce szarża 18 Pułku Ułanów. O godz. 18.50 po 14 godzinach walki poddała się załoga Poczty Polskiej w Gdańsku. 
Warszawa uczci pamięć obrońców Rzeczpospolitej z 1939 r. miedzy innymi o godz. 10:30 – uroczystą Msza Święta w intencji Ojczyzny, (Katedra Polowa WP, ul. Długa 13/15) oraz uroczystością złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 modlitwą za poległych, następnie zaplanowano przemówienia okolicznościowe i złożenie wiązanek pod kwaterą wojenną, a także Apel Poległych. O godz. 18.00 na rynku miejskim w Piasecznie odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych z Chórem LIRA.
W Płocku o godz. 11:00 kościół św. Stanisława Kostki: złożenie kwiatów przy tablicy poległych i pomordowanych płocczan podczas II wojny światowej.Godz.12 - Płyta Nieznanego Żołnierza złożenie kwiatów z okazji 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W Miejscach Pamięci Narodowej II wojny światowej w godz. 11:00-12:00 kwiaty złożą przedstawiciele płockich szkół – opiekunowie tych miejsc.
Mławskie uroczystości z okazji 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbędą się pod Pomnikiem Piechura w Uniszkach Zawadzkich. Obchody rozpoczną się Mszą Świętą celebrowaną przez Dziekana Mławskiego ks. Kazimierza Ziółkowskiego oraz kapelana 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej ks. Marka Wojnowskiego. W kolejnej części przemawiać będą gospodarze uroczystości Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna Jan Warecki, Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski, oraz zaproszeni goście. Następnie zostaną złożone kwiaty i wieńce oraz zapalone 864 znicze upamiętniające ofiary Bitwy pod Mławą.

Wojna Polska. 78 lat temu jako pierwsi stawiliśmy zbrojny opór złu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się