1°C całkowite zachmurzenie

Warszawa: Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie dot. zakazania Marszu Niepodległości przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Obecny był m.in prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Na godzinę 18.00 zaplanowano konferencję prasową rzecznika prezydenta RP, Błażeja Spychalskiego. Trwa również relacja w portalu Onet, która związana jest z powyższą decyzją ustępującej już prezydentki. Gronkiewicz-Waltz wyjawiła główne powody swojego postanowienia, które skonsultowane zostały z Rafałem Trzaskowskim. Sama udostępniła też na swoim Twitterze dokument, który zakazuje Marszu (zdjęcia znajdują się w galerii). 

- Po pierwsze, bezpieczeństwo. Przy obecnych kłopotach policji trudno uwierzyć, że uda się je zapewnić podczas marszu 11 listopada. Po drugie, historia Polski, a w szczególności Warszawy. Warszawa dość już wycierpiała przez agresywny nacjonalizm. 

W tej dyskusji czynny udział bierze Rafał Trzaskowski, również obawiający się o bezpieczeństwo warszawiaków podczas Marszu Niepodległości: 

- W tej chwili to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Jesteśmy w procedurze prawnej. Rząd musi jasno powiedzieć, czy zapewni bezpieczeństwo warszawiakom. Wszystko jednak wskazuje na to, że policja nie jest gotowa, by ochraniać ten marsz. 

Głosy w rozmowach na ten temat są różnorodne, równocześnie mocno skrajne. Obywatele Polski albo są całkowicie przekonani, że Marsz Niepodległości nie powinien odbywać się w takiej formie, w jakiej się odbywa (postawy nacjonalistyczne, faszystowskie, agresja - przyp. red.); albo, iż decyzja ustępującej prezydentki jest nieuzasadniona i każdy ma prawo do brania udziału w tego typu zgromadzeniach. 

Fot. (dokument): Twitter: Hanna Gronkiewicz-Waltz

 

 

 

 

Warszawa: Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się