1°C całkowite zachmurzenie

Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Piłsudskiej

Dzisiaj o godzinie 13:00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Powązkach odbyły się uroczystości pogrzebowe Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej. W uroczystościach pogrzebowych z ramienia Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej wziął udział Wiceprezez MWS Mariusz Ambroziak.

Jadwiga Jaraczewska urodziła się 28 lutego 1920 r. jako druga córka Marszałka Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Szczerbińskiej.

We wrześniu 1939 r. wraz z matką i starszą siostrą wyemigrowała do Anglii. Podjęła studia na Newnham College Uniwersytetu Cambridge na kierunku architektura, które ukończyła z dyplomem magistra inżyniera architekta w 1946 r. w Polskiej Szkole Architektury na Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie przy Uniwersytecie w Liverpoolu. Studiowała również urbanistykę i psychologię.

W lipcu 1942 r. wstąpiła do służby pomocniczej Royal Air Force. Służyła tam dwa lata w stopniu podporucznika. Za swoją służbę została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

W 1990 r. powróciła na stałe do Polski. 28 lutego 2008 r. została odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Była również założycielką i fundatorką Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, angażującą się do końca w budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska zmarła 16 listopada 2014 roku w Warszawie. Miała 94 lata.

Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Piłsudskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się