8°C słabe opady deszczu

Uniwersytet wydawał się wtedy taką małą enklawą wolności

Historia, Uniwersytet wydawał wtedy taką małą enklawą wolności - zdjęcie, fotografia

Lawina bieg od tego zmieniapo jakich toczy się kamieniach.

 

Strajki studentów w 1988 r. były wspierane przez najmłodszych opozycjonistów z warszawskich szkół średnich. Tak wspomina ten okres ówczesny 19- latek, działacz Konfederacji Polski Niepodległej z Ursusa Jerzy Woźniak:

"Mieliśmy doskonały punkt z kolegą Sławomirem Gąsiorem. Odbywaliśmy właśnie praktyki szkolne w księgarni wojskowej przy Krakowskim Przedmieściu. To był przełom kwietnia i maja 1988 r. Na Uniwersytecie Warszawskim wrzało. Przed bramą ludzie z NZS- u rozdawali bibułę. Cyklicznie odbywały się wiece, spotkania informacyjne , które prowadzili ludzie opozycji. Obaj jako działacze młodzieżówki KPN  staliśmy się dzięki miejscu pracy rodzajem skrzynki kontaktowej dla naszej organizacji. Za ladą księgarską nie budziliśmy podejrzeń. Bywał u nas nawet sam przewodniczący Konfederacji Leszek Moczulski, Staszek Mazurkiewicz, Wiesiek Gęsicki zostawiali materiały ("Gazetę Polską", "Nie chcemy komuny", "Rzeczpospolitą", "Drogę", plakaty, ulotki). Do bramy UW było kilka kroków. Bez problemu po pracy docieraliśmy z "towarem" na miejsce. Na Uniwersytecie działali nasi starsi koledzy z Organizacji Akademickiej KPN "Orzeł Biały". Bardzo dobrze ich pamiętam i serdecznie wspominam. Byli to między innymi Wojtek Gawkowski, Katarzyna Pietrzyk, Łukasz Perzyna i wspomniany Staszek Mazurkiewicz, wnuk znanej postaci historycznej z II wojny światowej płk. "Radosława" Mazurkiewicza. Pamiętam również noc spędzoną na ławce chyba na wydziale historycznym UW. Było nas kilku działaczy młodzieżówki KPN ( Robert Małłek, Tomasz Błoński, Tomasz Andrzejewski, Sławomir Gąsior, chłopaki z Polskiej Organizacji Młodzieżowej) studenci z NZS-u i "Orła Białego". Uniwersytet wydawał się wtedy taką małą enklawą wolności."

Na fotografii byli działacze młodzieżowej organizacji KPN "Świt Niepodległości" z Liceum Księgarskiego im. St. Żeromskiego na Żoliborzu (T. Andrzejewski, J. Woźniak, T. Błoński). Plac Piłsudskiego - obchody 30-lecia powstania Konfederacji Polski Niepodległej.

 

Uniwersytet wydawał się wtedy taką małą enklawą wolności komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się