Za kilka dni minie setna rocznica pierwszego po latach zaborów posiedzenia Sejmu Odrodzonej Rzeczpospolitej. Wydarzenie miało miejsce 10 lutego 1919 roku w Warszawie w budynku byłego Instytutu Wychowania Panien przy ulicy Wiejskiej. Obradom Sejmu wyłonionemu w drodze wyborów ze stycznia 1919 r. przewodniczył Marszałek senior Ferdynand Radziwiłł, były poseł do pruskiego Reichstagu znany z publicznych wystąpień w sprawie strajków szkolnych we Wrześni, skierowanym przeciwko polityce germanizacyjnej w latach 1901-1902. Obrady rozpoczął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, który powiedział między innymi do zebranych parlamentarzystów :
„Obdarzeni dziś zaufaniem narodu, dać mu macie podstawy dla jego niepodległego życia w postaci prawa konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej. Na tej podstawie utworzycie rząd, oparty o prawa, przez wybrańców narodu ustanowione. Prawa przez was uchwalone, będą początkiem nowego życia wolnej i zjednoczonej Ojczyzny.”
Najważniejszą ustawą pierwszego Sejmu było uchwalenie Konstytucji Marcowej 17 marca 1921.Jedną z osobnych ustaw z dnia 29 kwietnia 1919 r. było ustanowienie przez Sejm dnia Trzeciego Maja „uroczystym świętem po wsze czasy”.
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Sto lat temu rozpoczął pracę Sejm Odrodzonej Rzeczpospolitej komentarze opinie