1°C całkowite zachmurzenie

Rozmowa z burmistrzem Piastowa Grzegorzem Szuplewskim.

Aktualności, Rozmowa burmistrzem Piastowa Grzegorzem Szuplewskim - zdjęcie, fotografia

Panie burmistrzu, dlaczego Piastów jest gospodarzem konferencji „Reforma Edukacji. Szanse i Zagrożenia”?

Piastów został wybrany na gospodarza konferencji decyzją Pana Prezesa Konrada Rytla po zgłoszeniu propozycji przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Agatę Korczak i przeze mnie. Warto podkreślić w tym miejscu, że Piastów już kilkakrotnie był gospodarzem ważnych konferencji organizowanych przez MWS oraz zjazdów naszego stowarzyszenia, wracamy więc - po kilku latach - do dobrej tradycji.

Kto będzie zaproszony na tę konferencję ?

Decyzją Zarządu MWS zaproszenia do udziału w konferencji zostały wystosowany do władz samorządowych miast i gmin Mazowsza, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz mediów. Cieszymy się, że zaproszenie zostało życzliwie przyjęte i potwierdzone przez wiele zaproszonych osób.

Jakie zagrożenia może nieść reforma edukacji w kształcie narzuconym przez obecny układ polityczny ?

Jak wiemy reforma oświaty, która właśnie wchodzi w życie budzi wiele emocji. Jak każda reforma niesie ze sobą także dużą dozę niepewności, co do ostatecznego jej efektu. Uważam, że jej cel wydaje się słuszny, choć nie znaczy to, że system, który właśnie ulega zmianie był zły. Tak nie można powiedzieć, bo przecież trudno jednoznacznie źle ocenić poprzednią reformę i rolę gimnazjów w systemie oświaty. Teraz będzie inaczej, wracamy w pewnym sensie do dobrze znanego, szczególnie starszym, systemu z ośmioletnią szkołą podstawową, czteroletnim liceum i pięcioletnim technikum. Dochodzi szkoła branżowa, też przecież nawiązująca do tradycji szkoły zawodowej. O tym, czy za kilka lat obecną reformę będziemy oceniać dobrze czy źle zadecydują przede wszystkim ludzie, a w tym gronie przede wszystkim nauczyciele - tak jak to było przy poprzedniej reformie.

Czy jest prawdą, że samorządy poniosą koszty reformy ?

Bez kosztów oczywiście się nie obejdzie, rzecz w tym, by te koszty podzielić solidarnie. Z pewnością są samorządy, dla których nowy kształt oświaty będzie bardziej kosztowny, są też takie, którym będzie łatwiej. Najważniejsze jednak, by władze centralne nie udawały, że wszystko jest świetnie przez nie przygotowane, a reformę sfinansują samorządy. Na to zgody być nie może.

Grzegorz Szuplewski - dziennikarz i samorządowiec. Od 1992 roku współpracował z TVP (Telewizyjna Agencja Informacyjna, TV Polonia, Program I TVP) jako redaktor audycji informacyjnych, publicystycznych, historycznych i dokumentalnych Autor kilkunastu zrealizowanych dla TVP filmów dokumentalnych i reportaży: m.in. „Exodus Warszawy 1944” (zakwalifikowany do przeglądu konkursowego festiwalu NURT’2004), „Katyń. Prawda i kłamstwo o zbrodni” (2005), „Siew nadziei” (2004, współautor). „U progu Auschwitz. Misja księdza Manfreda” (2006, nominacja do Nagrody TVP Polonia), Od 1989 roku redaktor prasy lokalnej i samorządowej, m.in. magazynu „U nas” (1989-1990), „Tygodnika Piastowskiego” (1991-1993), dwumiesięcznika „Nasz Piastów” (2002-2004) oraz Biuletynu Informacyjnego Rady i Burmistrza Miasta Piastowa (od 1998 roku). Jest również współautorem książki „Ślady. Świat o Janie Pawle II”. Od 1994 roku jest radnym Rady Miejskiej w Piastowie, od 2014 roku jego burmistrzem.

Rozmowa z burmistrzem Piastowa Grzegorzem Szuplewskim. komentarze opinie

  • Skarga - niezalogowany 2017-12-19 18:51:26

    Czy jest związek nepotyzmu z obsadą kierowniczą LO ???

Dodajesz jako: Zaloguj się