Projekcja filmu „Exodus Warszawy 1944” w Kinie Baśń w Piastowie


MWS
17/07/2019

Pamięć 1944 Piastów - news
3 sierpnia 2019 roku zapraszamy do Kina Baśń w Piastowie przy ulicy Warszawskiej 24 na projekcję filmu dokumentalnego „Exodus Warszawy 1944”. Seans rozpocznie się o godzinie 12.30. Wstęp na film jest bezpłatny.

Projekt realizowany jest przez Mazowiecką Wspólnotę Samorządową przy dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

Nakręcony na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego dokument „Exodus Warszawy 1944” był pierwszą produkcją, która w rzetelny sposób przedstawiała temat wypędzenia ludności cywilnej ze stolicy podczas Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu. Film – bogato ilustrowany zdjęciami i materiałami audiowizualnymi z powstańczej Warszawy – opowiada historię exodusu, pokazując kolejne jego etapy: wybuch powstania, wyjście z Warszawy, pobyt w obozach przejściowych w Pruszkowie, Ursusie i Piastowie oraz akcję pomocową, jaką zorganizowały polskie organizacje, m.in. Rada Główna Opiekuńcza i Armia Krajowa.
 

Autorowi scenariusza Grzegorzowi Szuplewskiemu udało się dotrzeć do osób zaangażowanych w pomoc wypędzonym oraz do osób, które przeżyły gehennę wyjścia z Warszawy i pobytu w podwarszawskich obozów przejściowych. W filmie o swoich doświadczeniach opowiadają m.in. żołnierze AK Zdzisław Zaborski, Jan Cierliński oraz Ryszard Lewandowski, pielęgniarki udzielające pomocy w pruszkowskim obozie i szpitalu w Tworkach Barbara Majewska-Luft, Maria Donaj i Irena Horban, a także byli więźniowie obozu oraz ich bliscy Wiesław Chrzanowski, Zbigniew Jerzyna, Andrzej Kurc.


Źródło opisu: dulag121.pl

 
Projekcja filmu „Exodus Warszawy 1944” w Kinie Baśń w Piastowie - komentarze opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Pamięć 1944 Piastów - news


TOP 5

wróć

pełna wersja portalu