1°C całkowite zachmurzenie

Pierwsze dni Odrodzonej Rzeczpospolitej na ziemi mazowieckiej

Mniej znana a raczej całkowicie zapomniana jest historia tworzenia polskiej administracji cywilnej tuż po wydarzeniach z pamiętnego listopada.

Wybuch I wojny światowej w 1914 r. rozbudził nadzieje na odzyskanie Niepodległości. Zaczęły powstawać organizacje niepodległościowe, przygotowujące społeczeństwo do walki z zaborcą i okupantem. Jedną z nich była Polska Organizacja Wojskowa, powstała w Błoniu w 1916 r. 11 listopada 1918 roku Błoniacy rozbrajają Niemców i czuwają nad porządkiem w mieście. To fakty powszechnie znane. Mniej znana a raczej całkowicie zapomniana jest historia tworzenia polskiej administracji cywilnej tuż po wydarzeniach z pamiętnego listopada. Osobą, która miała wielki wkład w dziele organizowania życia społecznego w podwarszawskim Błoniu był Eugeniusz Malinowski, który rozpoczął swoją służbę na poczcie jeszcze pod zaborem rosyjskim na dziesięć lat przed odzyskaniem Niepodległości. W listopadzie 1918 r. decyzją powołanego do życia Ministerstwa Poczt i Telegrafów, Malinowski przejmował od władz okupacyjnych majątek ruchomy i nieruchomy urzędu pocztowego w Błoniu. W archiwalnym dokumencie wystawionym na jego nazwisko, urzędnik Ministerstwa Poczt i Telegrafów Bursztyński zwraca się o pomoc w wykonaniu tego zadania. Zapomniany współorganizator życia publicznego z Błonia urodził się w rodzinie Józefa i Mari z d. Kołaczkowskich 1 stycznia 1889 r. Szkołę zawodową ukończył w Warszawie w 1908 r. uzyskując stopień teletechnika. Podczas I wojny światowej został przymusowo ewakuowany z urzędu pocztowego w Błoniu na tereny dzisiejszej Białorusi (Baranowicze, Mińsk Litewski). W maju 1918 r. wrócił do Polski i zamieszkał w Błoniu przy ulicy Poniatowskiego 1. Warto pamiętać o takich „pionierach” naszej wolności.

O planowanych w dniu 11 listopada obchodach setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości w Błoniu można przeczytać na stronie http://www.blonie.pl/aktualnosc,1716,11-listopada-2018-r-

 

Pierwsze dni Odrodzonej Rzeczpospolitej na ziemi mazowieckiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się