13°C lekkie zachmurzenie

Perły architektury mazowieckiej.

O powstaniu zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Leonarda w Troszynie koło Gąbina świadczy data wycięta na belce tęczowej – patrz foto. galeria (1636r.) i zapisy wizytacyjne. Przez wiele lat kościół w Troszynie był obsługiwany przez proboszczów, którzy rezydowali w Czermnie. W 1974 r. bp Bogdan Sikorski ponownie erygował parafię w tej miejscowości. Podczas powodzi 1982 r. wdzierająca się woda spowodowała znaczne uszkodzenia tej zabytkowej konstrukcji.

Dzięki ofiarności i ciężkiej pracy mieszkańców ocalono najcenniejsze wyposażenia świątyni. Z biegiem lat wspólnie z parafianami udało się odrestaurować zabytkowy ołtarz, konfesjonał, figury i obrazy. W świątyni zachowało się wiele elementów wyposażenia pochodzących z XVII w. Na belce tęczowej umieszczona jest grupa Ukrzyżowania z czasów budowy kościoła; ołtarz główny pochodzi z ok. 1640 r. a zabytkowy kielich z XVI w. Bardzo ciekawy jest pozytyw organowy pochodzący z XVIII wieku, odrestaurowany w 2008r.. Instrument w obudowie stylu barokowego z zachowaną szafką organową, wiatrownicą klapowo-zasuwową, klawiaturą, dwoma mieszkami fałdowymi oraz kilkoma piszczałkami drewnianymi i metalowymi posiada 6 głosów oraz 45 klawiszy z tzw. krótką oktawą.

Podczas powodzi w maju 2010 doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego na Wiśle w Świniarach. Cała miejscowość Troszyn została zalana i ewakuowana. W akcję pomocy włączyli się czynnie działacze struktur Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej z Iłowa, Stegny i Słubic.

Perły architektury mazowieckiej. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się