16°C pochmurno z przejaśnieniami

Ossów w Brukseli

News, Ossów Brukseli - zdjęcie, fotografia

We wtorek, 11 lipca, w holu siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli została otwarta wystawa „We Saved Europe-Bitwa pod Ossowem 1920”. W uroczystym otwarciu uczestniczyli przedstawiciele Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, samorządu Wołomina, Kobyłki, Zielonki, Tłuszcza i Ząbek. Wystawę zorganizował Dyrektor Muzeum w Ossowie Rafał Pazio dzięki uprzejmości eurodeputowanego Janusza Korwin Mikke. W otwarciu uczestniczył równię eurodeputowany Marek Jurek.

Pomysł prezentacji ukazującej wydarzenia związane z wojną polsko-bolszewicką 1920 r. narodził się w grudniu 2016 r. Celem organizatorów ekspozycji jest zaprezentowanie parlamentarzystom europejskim, a także osobom przebywającym i odwiedzającym siedzibę Parlamentu Europejskiego, jak ważnym wydarzeniem w dziejach świata było zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku, jak ważna to była bitwa, która ocaliła Europę.

Na 20 planszach autorzy wystawy ukazali przebieg Bitwy Warszawskiej, kładąc szczególny nacisk na znaczenie Ossowa, miejsca, gdzie heroiczna postawa młodych ochotników przyczyniła się do odparcia ataku wojsk bolszewickich i gdzie poległ bohaterski ksiądz Ignacy Skorupka.

Wystawa „We Saved Europe-Bitwa pod Ossowem 1920” ma pokazać, że Bitwa Warszawska, to nie tylko największe polskie zwycięstwo czasów nowożytnych, jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata, ale także umiejętność zorganizowania się Polaków w obliczu zagrożenia dopiero co powstającego po latach zaborów państwa, umiejętność stworzenia i poprowadzenia do zwycięstwa milionowej armii, złożonej głównie z ochotników gotowych za cenę życia bronić granic dopiero co odzyskanej ojczyzny. To także umiejętność stworzenia z niczego, w tak krótkim czasie, struktur państwa, które zdolne było przeciwstawić się bolszewickiej nawale i ocalić jego granice.


Twórcom ekspozycji zależało, by wystawa została otwarta przed 15 sierpnia, by eurodeputowani z Unii Europejskiej, którzy przybędą na obrady, mogli zapoznać się z jej treścią.

Ossów w Brukseli komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się