-1°C lekkie zachmurzenie

Odszedł bohater naszej wolności

Aktualności, Odszedł bohater naszej wolności - zdjęcie, fotografia

 

Dzisiaj w wieku 101 lat odszedł na wieczną wartę Zbigniew Dionizy Ścibor-Rylski ps. „Motyl”, ur. 10 marca 1917 – polski lotnik, oficer Armii Krajowej, generał brygady Wojska Polskiego.

W latach 2004–2014 Sekretarz Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Współzałożyciel i prezes Związku Powstańców Warszawskich.

Brał udział w wojnie obronnej 1939r. W konspiracji ZWZ od 1940r. W latach 1941-1943 był partyzantem na Kowelszczyźnie. Od stycznia 1944 r. walczył w składzie 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, w ramach operacji "Burza" przechodząc jej cały szlak bojowy jako dowódca 2. kompanii I batalionu "Sokół" 50. pułku piechoty AK. Po przejściu dywizji przez Bug i dotarciu na Lubelszczyznę, w drugiej połowie lipca został wysłany z Lublina do Warszawy w celu uzgodnienia zrzutów broni dla oddziałów 27. WDP.  Podczas Powstania Warszawskiego Zbigniew Ścibor-Rylski był dowódcą kompanii „Motyl” w batalionie „Czata 49" Zgrupowania „Radosław” pod dowództwem ppłk. Jana Mazurkiewicza, ps. „Radosław”. Jako dowódca kompanii przeszedł cały szlak walk batalionu, najpierw z Woli na Stare Miasto, stąd kanałami do Śródmieścia, dalej na Górny Czerniaków, kanałami na Mokotów i następnymi znów do Śródmieścia. Pan Generał Zbigniew Ścibor-Rylski był prawdziwym bohaterem wojennym, jednym z najdzielniejszych żołnierzy Armii Krajowej.

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa oddaje hołd jednemu z bohaterów naszej wolności..
Cześć Jego pamięci !

 

Odszedł bohater naszej wolności komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się