-1°C lekkie zachmurzenie

Nie będzie referendum konstytucyjnego Prezydenta Andrzeja Dudy

News, będzie referendum konstytucyjnego Prezydenta Andrzeja - zdjęcie, fotografia

W głosowaniu Senat odrzucił wniosek Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie referendum konstytucyjnego. Główne zastrzeżenia senatorów dotyczyły terminu jego przeprowadzenia. 11 listopada 2018 roku, 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, to lekko mówiąc niefortunny termin.

Większość senatorów wstrzymała się od głosu (52). 10 było za przeprowadzeniem referendum, a przeciwko 30 senatorów.

Referendum konstytucyjne projektu Prezydenta miałoby się odbyć w dwa dni 10 i 11 listopada 2018 roku. Obywatele RP mieliby w nim odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące kształtu nowej konstytucji lub zmian w obecnie obowiązującej, wprowadzenia obowiązku przeprowadzenia referendum obywatelskiego na wniosek przynajmniej 1 miliona obywateli (referendum byłoby ważna w przypadku gdy zagłosuje w nim minimum 30% obywateli).

Referendum Konstytucyjne Prezydenta Andrzeja Dudy na 100 lecie niepodległości było przez wiele środowisk krytykowane. Między innymi w czerwcu ubiegłego roku, jak tylko pojawił się pomysł referendum, stowarzyszenie Mazowiecka Wspólnota Samorządowa wystosowała apel do Prezydenta w którym czytamy:

Rocznica 100-lecia powinna nas łączyć, a nie dzielić. Wyrażamy pogląd, że tak ważnego dla Polaków wydarzenia nie powinno się ubierać w partyjne garnitury. Naród polski powinien się wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej państwa, jakiej chce roli prezydenta, Senatu i Sejmu, jakie wolności powinny być przestrzegane. Dzień 11 listopada 2018 będzie wielkim świętem wszystkich Polaków, podczas którego powinny umilknąć wszelkie spory. Nawet takie, które dotyczą fundamentalnych kwestii jak zmiana Konstytucji.

Źródło: portal Warszawa i Okolice / www.wio.waw.pl 

Nie będzie referendum konstytucyjnego Prezydenta Andrzeja Dudy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się