0°C pochmurno z przejaśnieniami

Morawiecki: - Polska to jeden z liderów w powstrzymaniu globalnego ocieplenia.

News, Morawiecki Polska jeden liderów powstrzymaniu globalnego ocieplenia - zdjęcie, fotografia

Premier Morawiecki dzisiaj (04.12.18 roku) na Szczycie Klimatycznym w Katowicach podkreślił znaczenie Polski w działaniach na rzecz powstrzymywania globalnego ocieplenia. Aktywiści z Greenpeace twierdzą jednak, jakoby tego typu twierdzenia były ewidentną manipulacją...

Dzisiaj odbywał się trzeci dzień COP24, w którym uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Miał on swoje przemówienie w trakcie jednej z sesji plenarnych (tzw. Climate Action High Level Event). Premier podkreślił, że najważniejszym celem Szczytu Klimatycznego w Katowicach stanowi zagwarantowanie odpowiednich warunków życia następnym pokoleniom. 

Społeczna akceptacja działań jest potrzebna. 

- To właśnie solidarność międzypokoleniowa sprowadziła nas tutaj, na COP24 i skłania do działań w temacie klimatu. Troska o środowisko powinna łączyć nie tylko państwa, ale wszystkich ludzi. Chcę zwrócić uwagę, jak ważne jest poczucie państw, aby nie następowało dyskryminowanie jednych względem drugich. Bez wysiłku największych państw działania mniejszych nie będą miały realnego znaczenia. 

Polska jest jednym z liderów! 

- Polska jest jednym z liderów działań dla powstrzymania globalnego ocieplenia. Świadczą o tym osiągnięte przez nas efekty w zakresie redukcji emisji, [...] wspieranie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych. Mamy duże osiągnięcia w redukcji emisji CO2 w kontekście protokołu z Kioto. W 2015 roku UE razem z Polską przedłużyła zobowiązanie do ograniczenia emisji o 40% do 2030 roku. Chcemy dać przykład, że możliwe jest nie tylko deklarowanie zobowiązań, ale ich realizowanie. 

Greenpeace:

Paweł Szypulski z Greenpeace Polska przyznaje, że wypowiedź Mateusza Morawieckiego to manipulacja: 

- W ostatnich latach Polskie emisje zaczęły rosnąć. To pokazuje, że Polski zdecydowanie nie można nazwać liderem w walce ze zmianami klimatycznymi. 

Jak dodaje, polityka polskiego rządu gra przeciwko najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który  wspomina o tym, że do 2030 roku trzeba zrobić wszystko, żeby odejść od węgla.

- Nie ma bardziej obiektywnego źródła. Wynik raportu jest alarmujący. Dla krajów rozwiniętych takich jak Polska odejście od węgla jest koniecznością. Tymczasem my robimy coś dokładnie odwrotnego. Budowa elektrowni węglowej w Ostrołęce, budowa nowych bloków węglowych w Opolu, Turowie i Jaworznie są zupełnie nieuzasadnione i szkodliwe dla klimatu. Polscy politycy nie robią absolutnie nic, [...] takie sformułowania premiera są więc fałszywe. Mateusz Morawiecki mówił dziś o kolejnych pokoleniach. Trzymając się węgla, zapewnimy im koszmar...

Fot. FB. Mateusz Morawiecki - Fanpage 

Morawiecki: - Polska to jeden z liderów w powstrzymaniu globalnego ocieplenia. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się