1°C całkowite zachmurzenie

Mirosław Chojecki nie był działaczem opozycji ?

Aktualności, Mirosław Chojecki działaczem opozycji - zdjęcie, fotografia

PETYCJA

Pan Jarosław Szarek Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

 

Szanowny Panie Prezesie,

 

W imieniu działaczy opozycji antykomunistycznej i  podziemia solidarnościowego zwracamy się do Pana Prezesa o zmianę decyzji Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie Mirosława Chojeckiego.

Mirosław Chojecki to jedna z najważniejszych postaci opozycji antykomunistycznej w PRL. To osoba, która jest przykładem sprzeciwu wobec zła, cenzury, totalitarnego systemu. To człowiek, który był odważny wtedy, kiedy "odwaga jeszcze nie staniała". Taka postawa może służyć za wzór, szczególnie dla młodego pokolenia.

Dlatego z niezrozumieniem przyjmujemy decyzję Instytutu o odmowie przyznania Mirosławowi Chojeckiemu decyzji administracyjnej niezbędnej do uzyskania statusu działacza opozycji antykomunistycznej.

Być może Pan Prezes "jako organ nie jest zobowiązany do badania faktycznego stanu rzeczy" ale jako człowiek powinien stanąć po stronie prawdy. Mirosław Chojecki jako pracownik Instytutu Badań Jądrowych w Świerku w 1976 roku został zatrzymany przez służbę bezpieczeństwa i zobowiązał się do nie ujawniania faktu rozmowy z funkcjonariuszami SB. Nie dotrzymał tego zobowiązania i poinformował o tym swoich najbliższych współpracowników z KOR i opozycji antykomunistycznej za co został wyrzucony z pracy. Informacja ta ukazała się w 3 numerze "Biuletynu Informacyjnego KOR".

Jednocześnie, zwracamy się do naszych przyjaciół z opozycji antykomunistycznej, do wszystkich działaczy niepodległościowego podziemia o przyłączenie się do naszego apelu.

Solidarność łączyła nas w czasie próby Niech połączy nas także dzisiaj!

Z poważaniem,

Wojciech Borowik Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa

 

Mirosław Chojecki nie był działaczem opozycji ? komentarze opinie

  • gość 2017-11-16 11:28:30

    Dlaczego wycięto nazwisko drugiego sygnatariusza

  • Karol Kuhn - niezalogowany 2017-11-16 11:32:29

    Szanowni Państwo, Apel podpisali wspólnie Wojciech Borowik i Adam Borowski. Dlaczego usunięto Adama Borowskiego? Tak się nie robi przy cytowaniu całego dokumentu.

  • gość 2017-11-16 12:13:34

    Nie było przypadkiem pod listem podpisu Adama Borowskiego - Szefa Warszawskiego Klubu Gazety Polskiej?

Dodajesz jako: Zaloguj się