1°C całkowite zachmurzenie

Konrad Rytel: - Widzę szansę stworzenia czegoś wielkiego.

Wywiady, Konrad Rytel Widzę szansę stworzenia czegoś wielkiego - zdjęcie, fotografia

Radny do Sejmiku Mazowieckiego i prezes Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, Konrad Rytel, rozmawiał z Łukaszem Perzyną na łamach gazety "Samorządność". Rozmowa ukazała się w 38 numerze. 

Poruszane były różne tematy - od tegorocznej rocznicy obchodów święta niepodległości, poprzez metodę  D'Hondta wykorzystywaną w wyborach samorządowych, do Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, czy też ruchu Bezpartyjni Samorządowcy. 

Niepodległość 

- Święto Niepodległości było dla nas czasem bilansu i refleksji nad stanem Polski. Bezpartyjni Samorządowcy reprezentują środowiska od dawna zaangażowane w kultywowanie pamięci narodowej. W tym roku 11 listopada będziemy świętować pod Kolumną Niepodległości w Iłowie. [...] Stulecie niepodległości sprzyja podsumowaniom, również tego, co zdarzyło się w ostatnich trzech dekadach, po ponownym odzyskaniu wolności. 

Wybory 

- Wybory pozwoliły nam zaistnieć w Sejmiku Mazowsza, stanowi to uwiecznienie naszych wieloletnich starań. MWS działa od kilkunastu lat i skupia ludzi, którzy reformę samorządową wprowadzali w życie. Wielu dziś narzeka na metodę D'Hondta, za pomocą której przelicza się głosy wyborców na mandaty. Ale to za jej sprawą każdy oddany głos miał wpływ na uzyskanie mandatu. Ludzie nas ocenili, zweryfikowali, a ich werdykt stanowi dla nas zobowiązanie i wyzwanie. [...] Traktuję własny udział w sejmiku wojewódzkim, jako efekt działania ponad 140 tys. ludzi, którzy zagłosowali tak, a nie inaczej, bo oczekują, ze bezpartyjni wprowadzą normalność. 

Bezpartyjni i działania

- Bezpartyjni samorządowcy wniosą do debaty nad najważniejszymi problemami do rozwiązania metodę inną, niż dotychczas dominująca negacja wszystkiego, co proponuje przeciwnik. My nikogo przeciwnikiem z góry nie nazywamy. [...] Dotychczas Warszawa zbyt często odwracała się plecami do sąsiadów za miedzą. Zarząd województwa mazowieckiego, władze Warszawy oraz okolicznych miast i gmin powinny współdziałać w sprawach takich jak rozładowanie korków, walka ze smogiem, gospodarka odpadami. Mazowiecka Wspólnota Samorządowa zgłasza konkretne pomysły, autorem wielu rozwiązań jest nasz ceniony ekspert Bogdan Żmijewski. [...] Widzę szansę stworzenia czegoś wielkiego, co na lata rozwiąże bieżące problemy. Wierzę, że powstanie trzecia linia metra w Warszawie. Proponowany przeze mnie model wielkiej koalicji może się wydać utopijny, ale sprawdził się w wielu miejscach na świecie.

Całość artykułu można przeczytać w tym miejscu: https://wio.waw.pl/artykul/konrad-rytel-niezalezni/.

Fot. archiwum.stare-babice.waw.pl

 

Konrad Rytel: - Widzę szansę stworzenia czegoś wielkiego. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się