-1°C lekkie zachmurzenie

Komisje wyborcze: kto pilnuje, kto liczy, kto sprawdza? I ile zarobi?

News, Komisje wyborcze pilnuje liczy sprawdza zarobi - zdjęcie, fotografia

Nowela Kodeksu Wyborczego wprowadziła dwa rodzaje komisji obwodowych - jedną do spraw przeprowadzania głosowania i drugą - dla ustalenia wyników głosowania, przez co podwoiła się liczba członków komisji.

Ciałami kontrolnymi wyborów samorządowych będą:

Mężowie zaufania, którzy mają za zadanie czuwać nad rzetelnością przebiegu wyborów.

Obserwatorzy społeczni, uprawnieni do takich samych czynności, co mężowie zaufania, z wyjątkiem wnoszenia uwag do protokołu czy obecności przy przekazywaniu protokołu do komisji wyborczej wyższego stopnia.

Urzędnicy wyborczy, zajmujący się m.in przygotowaniem wyborów, organizacją szkoleń dla członków OKW lub nadzorem nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych. 

Według Państwowej Komisji Wyborczej, pracownik nowo utworzonego Korpusu Urzędników Wyborczych będzie mógł zarobić nawet 4,5 tys. zł. brutto przy założeniu, że będzie on wykonywał swoje obowiązki w pełnym miesięcznym wymiarze czasowym. Wiemy także, iż przewodniczacy obwodowej komisji wyborczej może liczyć na 380 złotych wypłaty, jego zastępca na 330, a szeregowy członek - na 300. W komisji terytorialnej natomiast szeregowy członek komisji zarobi 550 złotych,  przewodniczący - 650, a jego zastępca 600. 

Przypomnijmy, że kampania wyborcza kończy się w piątek, 19 października br., o północy. W niedzielę, 21 października br., odbędą się wybory samorządowe. Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7.00 do 21.00 w każdym mieście na terenie całego kraju. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. nowyzmigrod.pl

Komisje wyborcze: kto pilnuje, kto liczy, kto sprawdza? I ile zarobi? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się