1°C całkowite zachmurzenie

Jest potencjał i siła

Wywiady, potencjał siła - zdjęcie, fotografia

Rozmowa z Grzegorzem Wysockim zastępcą burmistrza na Ochocie. Jednego z liderów porozumienia Bezpartyjni Samorządowcy w Warszawie

 

Samorządowcy po raz kolejny się integrują. Coś z tego wyjdzie?
Pomysł konsolidacji środowisk samorządowych z całego kraju jest zjawiskiem nie nowym. Mazowiecka Wspólnota Samorządowa proponowała takie działania już osiem lat temu. Do tej pory jeszcze się nikomu to nie udało. Przecież jest tyle rzeczy, które, chcemy wyartykułować władzy centralnej. Każdej władzy zarówno tej dzisiejszej jak i tym, które będą kolejne. Szczególny nacisk chcemy postawić na sejmiki wojewódzkie, ponieważ tam są gromadzone środki na rozwój naszych miast, miasteczek i wsi. Dlatego kolejna próba konsolidacji następuje przed wyborami samorządowymi. Mamy różne doświadczenia.

Mazowsze jest ubogim krewnym na przykład Dolnego Śląska, jeśli chodzi o sejmik?
Koledzy z Dolnego Śląska czy z Lubuskiego mają większe od nas sukcesy. Praktycznie współrządzą województwem i mają duży wpływ w gminach i powiatach tego regionu. My, jako Mazowiecka Wspólnota mamy wpływ na szczebel gminny czy dzielnicowy jak również sprawujemy władzą w kilku kluczowych powiatach naszego województwa. Co prawda w ostatnich wyborach do sejmiku przekroczyliśmy próg wyborczy, ale wynik nie pozwolił na posiadanie reprezentantów w sejmiku Mazowsza. Jestem przekonany, że to się zmieni i Bezpartyjni Samorządowcy, których zaczynamy współtworzyć, będą mieli swoich przedstawicieli w naszym województwie i w każdym innym w kraju.

A co w Warszawie?
Warto również odnotować, że nasze blisko półroczne rozmowy wieńczymy również porozumieniem w Warszawie. Środowiska Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej i Inicjatywy Mieszkańców Warszawy razem z wieloma innymi lokalnymi komitetami wspólnie przystępują do porozumienia Bezpartyjnych Samorządowców. Nasza wspólna lista w Warszawie z całą pewności da nam wpływ na kluczowe decyzje dotyczące naszych dzielnic, które niestety zapadają wyżej.  Chciałbym powiedzieć wyraźnie. Te nasze rozmowy i prace mają charakter otwarty. Nie odrzucamy nikogo. Będziemy rozszerzać nasze porozumienie, budować program i szukać odpowiedniego kandydata na prezydenta Stolicy. Zachęcam wszystkich do pracy razem z nami na rzecz samorządnej Warszawy i Mazowsza. 

No właśnie! Macie już kandydata na prezydenta?
Tak naprawdę rozpoczniemy rozmowy na ten temat. Do tej pory chętni na start bez szyldu partyjnego pytali się nas, kogo reprezentujemy i jakim potencjałem dysponujemy. W sobotę pokażemy, co to jest komitet Bezpartyjni Samorządowcy i jaki ma potencjał.

Kto będzie obecny na konferencji?
Jeśli chodzi o Warszawę to zapowiedziało się 23 komitety lokalne z 13 dzielnic. W ośmiu z nich komitety lokalne współrządzą a w dwóch są w opozycji. Pozostałe trzy są na dorobku i dopiero będą aspirować w nadchodzących wyborach. Z pozostałymi rozmawiamy i jestem pewien, że coś z tego w najbliższych tygodniach wyniknie. Jeśli chodzi o Mazowsze no to tu jest naprawdę mocno. Praktycznie wszystkie powiaty okalające Warszawę będą reprezentowane na poziomie starostów lub ich zastępców. Tu Wspólnota od lat jest silna. Burmistrzowie takich miast jak Pruszkowa, Wołomina, Ożarowa, Otwocka, Karczewa, Piastowa, Wyszkowa, Tłuszcza, Zielonki. Będą starostowie i prezydenci z innych dalszych regionów jak Starosta Szydłowski czy Ostrołęcki. Bardzo wielu wójtów, co bardzo cieszy. Mamy niebywały potencjał. Chyba tylko PiS może z nami konkurować na Mazowszu.

Kto przyjedzie z kraju?
Przede wszystkim liderzy ruchu Bezpartyjnych Samorządowców z Dolnego Śląska, Pomorza Zachodniego, Lubuskiego czy Wielopolskiego. Trzeba pamiętać, że nie organizujemy konferencji krajowej tylko konferencję, na której Mazowsze i Warszawa przyłączą się do inicjatywy. Na pewno będzie prezydent Szczecina Piotr Krzystek, przewodniczący klubu Bezpartyjnych w sejmiku województwa lubuskiego Piotr Mejza. Oczywiście będzie Robert Raczyński prezydent Lubina pomysłodawca i lider naszego porozumienia. Staramy się zapraszać ludzi ze wschodniej Polski gdzie Bezpartyjni dopiero się organizują. Przyjedzie silna ekipa z Olsztyna, Białegostoku i Augustowa. Czekamy jeszcze na wiele potwierdzeń.  Ruch istnieje w 10 województwach i z całą pewnością będzie komitetem ogólnopolskim z jednocyfrowym numerem na liście i dostępem do mediów.

Dziękuję za rozmowę
Anna Szumowska

Źródło: www.warszawaiokolice.pl

Jest potencjał i siła komentarze opinie

  • gość 2018-01-27 15:21:58

    jak zwykle ich działania to ...przysłowiowa musztarda po obiedzie. Panowie czas zamknąć się w lamusie!

  • gość 2018-09-08 11:54:33

    Mam takie pytanie do poprzedniego komentatora CZY MÓGŁBY WYTŁUMACZYĆ CO TO JEST LAMUS?

Dodajesz jako: Zaloguj się