-1°C lekkie zachmurzenie

Ile mogą kosztować wybory samorządowe? Wydatek będzie gigantyczny...

News, mogą kosztować wybory samorządowe Wydatek będzie gigantyczny - zdjęcie, fotografia

Coraz mniej czasu zostało do wyborów samorządowych, które odbędą się 21 października 2018 roku. Od Krajowego Biura Wyborczego wiemy już, z jakimi kosztami wiąże się tegoroczna elekcja. 

Okazuje się, iż wybory samorządowe 2018 kosztować będą około 455 milionów złotych. Są prawie dwa razy droższe od tych, które odbyły się w 2014 roku; w ich przypadku zapowiadany był budżet w wysokości 290 mln zł, finalnie jednak kosztowały blisko 240 mln zł. 

Dlaczego tak drogo? 

Na specjalnej konferencji wypowiedziała się na ten temat szefowa KBW, Magdalena Pietrzak: 

- Gminy otrzymały od nas środki wyższe, niż w poprzednich wyborach. Wzięłam pod uwagę wzrost ceny paliwa, ceny papieru i usług, w związku z tym gminy dostały naprawdę dużo więcej funduszy, niż w 2014 roku. Mocno krzywdzącym jest słyszeć, że samorządy muszą dokładać do wyborów, bo dostały za mało środków. Przeliczyliśmy to i porównaliśmy kwoty dotacji przekazanych w 2014 i 2018 roku, jest to znaczny wzrost. Przyczyną jest także zwiększenie liczby osób zaangażowanych w obsługiwanie wyborów. Nowela Kodeksu Wyborczego wprowadziła dwa rodzaje komisji obwodowych, mianowicie ds. przeprowadzania głosowania i ds. ustalenia wyników głosowania, przez co podwoiła się liczba członków komisji. 

Część pieniędzy, które przeznacza się na organizację wyborów, pozostanie zapewne niewydana, ponieważ  nie we wszystkich miejscach udaje się powołać pełne składy obwodowych komisji wyborczych. Ale i tak suma jest ogromna. Przy okazji KBW nieoficjalnie przyznała, że nastąpił wzrost kosztów utrzymania, nie tylko komisji wyborczych, ale i całego społeczeństwa.

 

Ile mogą kosztować wybory samorządowe? Wydatek będzie gigantyczny... komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się