0°C pochmurno z przejaśnieniami

Debata, która zmieniła Polskę

Aktualności, Debata która zmieniła Polskę - zdjęcie, fotografia

"Jedna organizacja nigdy nie będzie miała patentu na wszechwiedzę, każąc w dodatku innym klęczeć. Dlatego wywalczymy pluralizm - czy to się panu podoba, czy nie." Lech Wałęsa 30 listopada 1988 r.

Był to kolejny ważny etap na drodze do odzyskania pełnej wolności i suwerenności. Komuniści sami zaproponowali publiczny „pojedynek” na argumenty pomiędzy liderem opozycji i wyznaczonym przez siebie aparatczykiem marionetkowej organizacji związkowej. Miliony ludzi w całym kraju zasiadły przed telewizorami zapierając w piersiach dech.

„Dobry wieczór państwu. Cieszę się z naszego spotkania. Tym, którzy przez siedem lat nie zwątpili, dziękuję.” – tymi słowami przywódca nielegalnego związku „Solidarność” rozpoczął debatę telewizyjną z działaczem OPZZ Alfredem Miodowiczem. Działo się to dokładnie trzydzieści lat temu. Pisma niezależne takie jak Tygodnik „Mazowsze”, Wolny Głos Ursusa, Wola, po debacie z 30 listopada 1988 r. tryumfowały . Lech Wałęsa po prosu mówił prawdę, a w niej tkwiła jego siła. Dzięki takiemu przekazowi, debatę bezapelacyjnie wygrał. PZPR musiała zgodzić się na postulaty opozycyjne. Droga do Okrągłego Stołu stanęła otworem.

https://www.youtube.com/watch?v=8hs7okQY_lE

Debata, która zmieniła Polskę komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się