-1°C lekkie zachmurzenie

Czy powinniśmy żądać odszkodowań od Niemiec ?

Aktualności, powinniśmy żądać odszkodowań Niemiec - zdjęcie, fotografia

Przy okazji polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie z 1991 r., niejako w odpowiedzi na jeszcze otwarte kwestie odszkodowawcze, powstała Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, do której wpłynęły od rządu niemieckiego najpierw 500 mln marek dla ofiar obozów koncentracyjnych oraz więźniów a potem blisko dwa miliardy dla jeszcze żyjących, byłych robotników przymusowych. Miałem zaszczyt w niej pracować do końca 2015 r. przez ponad dwadzieścia lat, dlatego czuję się uprawnionym do zabrania głosu. Uważam , że obecne żądania tzw. „odszkodowań”, wysuwane przez nieodpowiedzialnych polityków z PiS -u prowadzą do pogorszenia relacji polsko-niemieckich i są dla Polski szkodliwe.

Dlaczego to robią i w czyim imieniu?

Do niedawna stosunki z Niemcami były tak dobre jak nigdy w historii. Był to wynik trudnego procesu lat dziewięćdziesiątych, w który włączone były środowiska poszkodowanych, kombatanci II wojny światowej, intelektualiści i Kościół. Setki wystaw upamiętniających nazistowskie zbrodnie odwiedziło Niemcy w wzdłuż i w wszerz. Sympozja, konferencje oraz wizyty byłych robotników przymusowych w szkołach, ratuszach, bibliotekach. Specjalne programy sanatoryjne, pomoc rzeczowa, sprzęt rehabilitacyjny itd. Nie można zapomnieć o tytanicznej pracy prof. Bartoszewskiego, prof. Traby a także Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, Fundacji Krzyżowa, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która zmieniała stereotypy, przezwyciężała uprzedzenia. Był dialog, upamiętnienie, wyrazy ubolewania czy publiczne przeprosiny za winy ojców. I co teraz? Wszystko na marne? Wracamy dzięki politykom „lepszej zmiany” do niemieckiego „straszaka” jak za towarzysza „Wiesława”(Historia dała nam najlepsze warunki dla stworzenia takiego frontu. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że całe społeczeństwo ogarnięte jest nienawiścią do Niemiec” - W. Gomułka) czy może do integrowania narodu wokół absurdalnej sprawy „odszkodowań|”? Myślę, że z takiego obrotu sprawy KTOŚ się ucieszy. Bo TAM bardzo lubią, kiedy Polak nienawidzi Niemca i uważa go za odwiecznego wroga.

 

Jerzy Woźniak

b. kierownik działu archiwalnego Fundacji „Polsko – Niemieckie Pojednanie”, sekretarz Zarządu Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.

Czy powinniśmy żądać odszkodowań od Niemiec ? komentarze opinie

  • gość 2017-09-06 16:14:18

    "Do niedawna stosunki z Niemcami były tak dobre jak nigdy w historii." - może i były dobre, bo poprzedni rząd ulegał i na wszystko się zgadzał. Ale klęczenie na kolanach nic nie daje, widać nie nauczyli się na błędach poprzedników. Ps. powoływanie się na "autorytet" Bartoszewskiego, człowieka opłacanego przez państwo niemieckie, jako człowieka budującego wspaniałe relacje między państwami, jest bardzo wątpliwe.

  • Gość - niezalogowany 2017-09-06 17:33:23

    Profesor Bartoszewski opłacany przez państwo niemieckie ? Już był "ubekiem", zausznikiem żydowskim ale to jakaś nowość. Dobrze wiedział kiedy umrzeć bo ściek pomyj w Polsce zbliża się do poziomu propagandy PRL. Opozycja, Solidarność, KPN były wszak sponsorowane przez wrogie ośrodki na zachodzie a przede wszystkim przez Niemców. Gratulacje dla autora poprzedniego wpisu za kontynuację linii partii. Czyżby PiS upodabnia się nieuchronnie do PZPR ?

Dodajesz jako: Zaloguj się