-1°C lekkie zachmurzenie

Czy można głosować przez internet? Przekonajmy się.

Aktualności, można głosować przez internet Przekonajmy - zdjęcie, fotografia

Odpowiadając na pytanie - głosowanie za pośrednictwem internetu w Polsce nie jest jeszcze możliwe. W wielu krajach jest to alternatywa poddawana wielu dyskusjom, a np. w samej Estonii od 2005 roku tak zwany "e-voting" funkcjonuje i sprawdza się dobrze.

Przede wszystkim, jest to rozwiązanie drogie, ponieważ potrzeba do tego specjalnego oprogramowania i infrastruktury informatycznej; w dodatku istnieje ryzyko awarii sprzętu. Innymi problemami, nad którymi snuje się rozważania, są zachowywanie anonimowości przez wyborcę oraz niezdefiniowany poziom bezpieczeństwa, gdyż jak wiadomo, ataki hakerskie często mają miejsce.

W listopadzie Andrzej Duda zapowiada organizację referendum w sprawie nowej konstytucji, tymczasem pojawiła się inicjatywa, której autorzy pytają właśnie o głosowanie przez internet. Kto wie, może walka o to się powiedzie? 

Zapisy na listę wyborczą za pośrednictwem internetu 

Jak najbardziej i absolutnie - nie jest to trudne do wykonania.

Wystarczy bowiem wejść na stronę internetową obywatel.gov.pl i tam zalogować się na profil zaufany. Wówczas wybiera się obywatelstwo oraz urząd gminy, w której chce się głosować. Obowiązkowo należy podać dane dokumentu tożsamości wraz ze skanem lub zdjęciem danego aktu. Zaznacza się oświadczenie, że mieszkamy pod adresem, który widnieje na dokumencie. Na koniec wniosek trzeba jedynie podpisać elektronicznie. 

Wybory odbędą się 21 października 2018 roku. 

 

Czy można głosować przez internet? Przekonajmy się. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się