0°C pochmurno z przejaśnieniami

Co z ciszą wyborczą przed II turą wyborów? Dowiedzmy się.

Aktualności, ciszą wyborczą przed turą wyborów Dowiedzmy - zdjęcie, fotografia

Cisza wyborcza 

 

II tura wyborów samorządowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się już 4 listopada bieżącego roku. Dotyczy to tych gmin, w których żaden z kandydatów podczas I tury nie uzyskał więcej, aniżeli połowy ważnych głosów poparcia. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że cisza wyborcza obowiązywać będzie na terenie całej Polski

W dniu 4 listopada 2018 roku Polacy po raz kolejny będą mieli okazję, aby zagłosować w wyborach samorządowych, w 649 gminach i miastach. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7.00 do godz. 21.00. 

Cisza rozpoczyna się dzisiaj (2 listopada 2018 roku), na 24 godziny przed dniem ponownego głosowania. Trwać będzie do zakończenia wyborów, a więc do niedzieli - 4 listopada 2018 roku - do godziny 21.00. W związku z II turą wyborów samorządowych, tzw. dogrywką, obowiązuje ona na terenie całego kraju, bez względu na to, czy w danej gminie odbędzie się drugie głosowanie, czy też nie. 

Wspomnijmy zatem o tym, czego NIE MOŻNA robić w trakcie ciszy wyborczej: 

Zabrania się prowadzenia jakiejkolwiek działalności agitacyjno-wyborczej. Jest to zakaz zwoływania spotkań, organizacji przemarszów i manifestacji, wygłaszania przemówień bądź rozpowszechniania materiałów wyborczych, np. banerów lub ulotek. W mediach nie mogą pojawiać się wypowiedzi polityków, przede wszystkim tych, którzy startują w aktualnych wyborach samorządowych. W internecie natomiast zakazuje się zakładania grup, wydarzeń albo stron kampanii oraz kandydatów; nie można wyrażać stronniczych komentarzy o osobach, które startują w wyborach. Zabronione jest również upublicznianie zdjęć, dokumentów lub faktów, które byłyby sugestywne dla innych i wpływać na wynik głosowania. Nie udostępniamy nieoficjalnych sondaży przedwyborczych, czy przeprowadzanych w trakcie głosowania. 

 

Co z ciszą wyborczą przed II turą wyborów? Dowiedzmy się. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się