1°C całkowite zachmurzenie

Co mówi Schetyna o Marszu Niepodległości?

News, mówi Schetyna Marszu Niepodległości - zdjęcie, fotografia

Prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz w dniu 7 listopada 2018 roku wydała zakaz organizacji w niedzielę (11 listopada) Marszu Niepodległości. Później prezydent RP, Andrzej Duda wraz z premierem Mateuszem Morawieckim ustalili, iż dobrym pomysłem będzie zorganizowanie "wspólnego biało-czerwonego marszu", objętego patronatem narodowym przez prezydenta. Jego organizacją zająć ma się rząd. 

W związku z tymi wydarzeniami wypowiadają się różne osoby; internauci, anonimowi czytelnicy gazet, a szczególnie znane w środowiskach politycznych osoby. Do grupy tych ostatnich należy Grzegorz Schetyna, który nie tyle co sceptycznie, a bardzo negatywnie podchodzi do nowej idei utworzenia "zastępczego" marszu. W Helsinkach, gdzie bierze udział w kongresie Europejskiej Partii Ludowej, wyraził się w następujący sposób: 

- To jest marsz nacjonalistów, organizowany jak co roku. Dziś sankcjonuje go swą obecnością prezydent Duda, stając na jego czele. Słyszę jeszcze, że wojsko ma ochraniać ten marsz, to znaczy proces kompromitacji tak ważnej daty, jaką jest 11 listopada, stulecie odzyskania niepodległości, postępuje. 

Wedle informacji, które podaje Onet, Schetyna zapowiedział, że nie pójdzie w organizowanym przez rząd, pod patronatem prezydenta, marszu niepodległości Polski. Szef Platformy jest głęboko przekonany o tym, iż to nie Andrzej Duda będzie dyktował warunki nowego marszu, a będą to ci, którzy dotychczas tworzyli wydarzenie 11 listopada. Jak podkreślał, dane środowiska nie zgodziły się na usuwanie rasistowskich znaków, ksenofobicznych oraz antysemickich haseł ze swego przemarszu. 

- Dlaczego teraz ma się to udać w ciągu dwóch dni? To pokazuje stan upadku i braku szacunku dla historii. Uważam, że to smutna rocznica; to będzie marsz wstydu i hańby, a nie uroczyste obchodzenie wielkiej rocznicy... 

Fot. wikipedia.pl

Co mówi Schetyna o Marszu Niepodległości? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się