-1°C lekkie zachmurzenie

Andrzej Kicman o szkole specjalnej i swoich propozycjach dla Sejmiku.

Kiedy: 2018-09-20 , godzina: 16:00

News, Andrzej Kicman szkole specjalnej swoich propozycjach Sejmiku - zdjęcie, fotografia

Jednym z gości podczas obchodów 50-lecia działalności Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie był Andrzej Kicman, prezydent tego miasta w latach 1990 - 2002. To właśnie on podczas sprawowania urzędu podjął decyzję o budowie obecnej siedziby szkoły specjalnej. W rozmowie opowiadał o tym przedsięwzięciu, a także o propozycjach dla miasta. 

Budowa szkoły 
- Tuż po wyborach, zimą, wizytowałem w tej szkole. Znajdowała się ona w budynku jednorodzinnym, a w jednej sali przebywało od 10 do 15 osób. Okna były bardzo zaszronione, a sama sala nie miała odpowiedniej wentylacji. Dzieci musiały uczyć się w warunkach, których nie można było tolerować. Rada postanowiła więc o budowie. Inwestycja wystartowała w chwili, kiedy kuratorium miało niewielki budżet; na szczęście, gminy się zmobilizowały i dużym frontem zaczęliśmy budować. Zajęło to dwa lata. Później prace te rozszerzyły się o działalność w kwestii przedszkola specjalnego i obecnie szkoła ciągle rozwija się dzięki staraniom starosty Roberta Wróbla. Szkoła znajduje się na światowym poziomie pod względem kadry, programów i warunków. 
Zlikwidowanie kotłowni

- Chciałbym przenieść doświadczenia z Legionowa, gdzie zlikwidowano kotłownie lokalne i całe miasto podłączono do ciepłowni centralnej. Efekt to zmniejszenie zapylenia, oddzyskanie terenu pod budownictwo oraz obniżenie ceny za ciepło. Szczególnie duży skutek uzyskamy dla Warszawy. 

Bezpieczeństwo drogowe 
- Polska jest na czwartym miejscu, jeśli chodzi o ilość wypadków śmiertelnych - samochodowych. Szwecja, jako kraj, ma mniej zdarzeń kolizyjnych, aniżeli sama Warszawa. Chciałbym zasugerować program funkcjonujący we Francji. Każdy z wypadków drogowych jest natychmiast analizowany przez komisję składającą się z przedstawicieli gminy, powiatu i województwa. Wskazania komisji są natychmiast wcielane w życie i finansowane w jednej trzeciej przez gminę, powiat i województwo. 

Fot. www.ipn.gov.pl 

Andrzej Kicman wśród osób odznaczonych przez Prezesa IPN Krzyżem Wolności i Solidarności.

Andrzej Kicman o szkole specjalnej i swoich propozycjach dla Sejmiku. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się