1°C całkowite zachmurzenie

42 rocznica protestów robotniczych w Ursusie

Aktualności, rocznica protestów robotniczych Ursusie - zdjęcie, fotografia

Wyraz „Ursus” stał się synonimem oporu, strajku i buntu społecznego. Był też przykładem bezpardonowej i brutalnej polityki jaką ekipa Gierka prowadziła z wszelkiego rodzaju opozycją.

Mariusz Ambroziak o czerwcu 1976 roku w Ursusie

Po proteście robotniczym w czerwcu 1976 r. przez lata mówiło się o Ursusie jako o mieście „warchołów”. Ta propagandowa narracja władz PRL-u przylgnęła do Ursusa na długouważa Wiceprezes Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej  Mariusz Ambroziak. Wyraz „Ursus” stał się synonimem oporu, strajku i buntu społecznego. Był też przykładem bezpardonowej i brutalnej polityki jaką ekipa Gierka prowadziła z wszelkiego rodzaju opozycją. Miałem okazję i zaszczyt jako młody robotnik, działać wśród ludzi, którzy brali udział w wydarzeniach czerwcowych 1976 r. na terenie fabryki i miasta. Właśnie miasta ! – podkreśla z naciskiem Mariusz Ambroziak. Być może niewiele osób wie, że dopiero 1 sierpnia 1977 r. Ursus został przyłączony do Warszawy i stał się częścią dzielnicy Ochota. Był do tego momentu samodzielnym miastem. Tę decyzję władz, wszyscy interpretowali jako „karę” za czerwcowe strajki o których usłyszała cała Polska. – zaznacza były działacz nielegalnych struktur „Solidarności” na terenie fabryki „Ursus”. Komuniści oprócz represji fizycznych takich jak pobicia, aresztowania, wyrzucenia z pracy, zorganizowali masową kampanię propagandową, której celem było zohydzenie i zdyskredytowanie uczestników i organizatorów protestu . O robotnikach, którzy brali udział w strajku mówiono, że są wrogami klasy robotniczej, warchołami a nawet naiwnymi i łatwowiernymi ofiarami tzw. wrogich ośrodków z zachodu. Jak powiedziałem na początku z tymi „warchołami” miałem zaszczyt współpracować w ursusowskiej opozycji w drugiej połowie lat osiemdziesiątych i podczas organizowania struktur „Solidarności” na wiosnę 1989 r. Byli to między innymi : Bielański Roman, Broniarek Emil, Domżalski Jerzy, Kucharczyk Janusz, Woźniak Waldemar.

42 rocznica protestów robotniczych w Ursusie komentarze opinie

  • Komunikacja wróc - niezalogowany 2018-06-24 14:02:34

    To teraz macie efekty strajków zniszczona fabryka ursus a Edward Gierek to był najlepszym polityki w całej historii Polski

Dodajesz jako: Zaloguj się