18°C bezchmurnie

13 grudnia, ciągle niezagojona rana...

Aktualności, grudnia ciągle niezagojona - zdjęcie, fotografia

Dla większości Polaków stan wojenny stanowi ponury symbol terroru stosowanego przez reżim wobec społeczeństwa, dążącego do odzyskania wolności i niepodległości.

Przesłanie Zarządu MWS w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 

W 36 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Zarząd Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej pragnie oddać hołd wszystkim tym, którzy potrafili w latach 1981-1989, czynnie przeciwstawić się złu.

Dla większości Polaków stan wojenny stanowi ponury symbol terroru stosowanego przez reżim wobec społeczeństwa, dążącego do odzyskania wolności i niepodległości. Dzień ten przywołuje wiele bolesnych wspomnień i budzi liczne refleksje.

Po raz pierwszy nasze środowisko, wywodzące się z nurtu opozycji demokratycznej lat osiemdziesiątych z ogromną satysfakcją dostrzega i docenia pozytywną zmianę której skutkiem jest decyzja o przyznaniu świadczeń finansowanych byłym więźniom politycznym i czynnym uczestnikom antykomunistycznego oporu z okresu PRL. To bardzo ważny krok w kierunku uznania wysiłku a w wielu przypadkach ofiary złożonej przez poprzednie pokolenia zabiegające o to aby dzisiaj wszyscy mogli cieszyć się wolnością.

Jednocześnie ze smutkiem obserwujemy brak zdecydowanej reakcji obozu rządzącego na fakt dalszego pełnienia przez byłych funkcjonariuszy i współpracowników dawnego reżimu ważnych funkcji w państwie. Postępowanie takie jest policzkiem wymierzonym ludziom "Solidarności" i w żaden sposób nie usprawiedliwia go jakiekolwiek racja wynikająca z bieżącej polityki czy względy natury formalnej. Prawda o trudnych i bolesnych wydarzeniach sprzed lat, powinna być ostatecznie rozliczona. Nie da się uczciwie osadzić komunistycznego systemu bez oczyszczenia przestrzeni publicznej ze wstydliwego balastu. Okres panowania komunistycznej dyktatury jest i będzie częścią historii Polski. Dzielenie ofiar i sprawców według tak zwanej poprawności pogłębia podziały, sprzyja obłudzie i politycznej hipokryzji. Pamiętajmy o tym szczególnie w tym dniu.

Zarząd MWS

13 grudnia, ciągle niezagojona rana... komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się